ÇAMBURNU'NA MESLEK OKULU

TRABZON - Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) bünyesinde hayirsever isadami Abdullah Kanca tarafindan kendi adina Sürmene Ilçesi Çamburnu beldesinde yaptirilacak olan meslek yüksekokulunun temeli, Bayindirlik ve Iskan Bakani Faruk Nafiz Özak'in katilimiyla düzenlenen törenle atildi. Törene Bakan Özak'in yani sira Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, Adalet ve Kalkinma Partisi Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl, isadami Abdullah Kanca ve çok sayida vatandas katildi.
Bakan Özak, törende yaptigi konusmada, egitime büyük önem verdiklerini ve son 3 yilda bütçeden egitime ayrilan payin savunma bütçesini geride biraktigini kaydetti. AR-GE'ye ayrilan payin da kendi iktidarlari döneminde önemli oranda artirildigina ve bu alanda cumhuriyet tarihinin rekorunun kirildigina dikkat çeken Bakan Özak, 21. yüzyilda bilgiye sahip olanlarin dünyada söz sahibi olacaklarini ifade etti.


Vali Yavuzdemir ise, bir tersanenin bulundugu Çamburnu Beldesi'nde denizcilikle ilgili bir meslek yüksekokulunun yapilmasinin çok anlamli oldugunu ve yüksekokulun sektörde yetismis ara eleman ihtiyacini karsilayacagini, kent ekonomisine de dolayli katkida bulunacagini söyledi.
AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl de bölgede denizcilik ve gemiciligin çok eski bir tarihi geçmise sahip oldugunu, ancak günümüzde bu sektörün çagdas imkan ve donanimlarla kendini çaga uydurmasinin sart oldugunu dile getirdi. Erdöl, yapilacak meslek yüksekokulunun bu alanda ihtiyaç duyulan kalifiye eleman açigini da kapatacagini dile getirdi.
Okulu yaptiran isadami Abdullah Kanca, dogup büyüdügü beldede böylesine önemli bir hizmet vermekten dolayi çok mutlu oldugunu söyledi. Kanca, "Dogdugum ilçeye böyle bir yatirim yapma sebebim gençlerin is sahibi olmalarini saglamakti. Çünkü Meslek Yüksekokulu mezunu gençler daha çabuk is sahibi oluyor" diye konustu.
Konusmalarin ardindan 8 bin metrekare alan üzerine kurulu, 16 derslikli ve 800 ögrenci kapasiteli Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu'nun temeli, Bakan Özak ve Abdullah Kanca tarafindan dualar esliginde birlikte atildi. Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu bünyesinde makine, mekatronik, elektrik-elektronik, gemi insaat ve gemi makine bölümleri yer alacak. Yaklasik 5 milyon dolara mal olmasi beklenen yüksekokulun 2008 yilinda egitim-ögretime açilmasi planlaniyor.
Temel atma töreninin ardindan törene katilanlar birlikte hatira fotografi çektirdi.