Denizcilik Müsteşarımız Sn. İsmet Yılmaz’ı burada anmak istiyorum. Çünkü kendisi her aşamada ister Denizcilik Meslek Lisesi olsun, ister Tersane olsun, bizlere çok büyük destekler verdiler. Aynı şekilde Sn. Ulaştırma Bakanımız Binali Beye de  teşekkür ediyorum.
Diğer adını sayamadığım ve emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Belki başka bir ilçemize plastik meslek lisesi

yaparak bu modeli daha da şekillendirerek ufkumuzu çok daha ileriye açmamız gerekiyor. Ama esas düşünmemiz gereken bir konu ise, buraya gelecek olan insanlardır. Burada çalışacak olan insanların gerek tersanede, yaklaşık beş bin kişi, gerekse okulda okuyacak bine yakın öğrenci ve öğretim üyesinin yerleşeceğini, gidip geleceğini düşünürsek, oldukça önemli bir sorunla karşı karşıyayız. Kıyıcık, Of, Sürmene, Yeniay, Çamburnu, Araklı, Konaklı, bekli Yomra ve Arsin dahil ciddi bir Mimari ve İmar Planı yapmamız gerekecek. Bu, yerleşim açısından belki ileride önemli sorunlarımızdan biri olacak. Buraya da ilk olarak yaya üst geçidi gerekiyor. Bu konuyla ilgili de Sn. Bakanımızın talimatıyla, gerekli işlemler başlatılmıştır. Sn. Bakanımıza bu katkılarından ve daima yanımızda yer almasından dolayı da teşekkür ediyoruz. Değerli katılımcılar 40 yıl kolay geçmiyor, ama kırk yıl önce Sn. Abdullah Kanca keser imal edip sattığı zaman belki çok mutluydu. Belki dünyalar onun oluyordu. Şu anda ise geldiği nokta Avrupa’ nın dev otomobil firmalarına otomobil parçası satmak. Bu duruma geleceğini o günlerde kendiside düşünemiyordu. Eminim zaman çok çabuk geçiyor. 40 yıl sonrasını şu anda bizde düşünemiyoruz. Belki bir 10 yıl sonra buradan çok çok önemli İhracat ürünleri çıkacak, bunu bizim şimdiden görmemiz , hedeflememiz gerekir. Bakın canlı misali burada, Abdullah Kanca ağabeyimiz, Allah uzun ömürler nasip etsin, belki kendisi, belki de çocukları 40 yıl sonra daha büyük şeyler yapacak.Bundan eminim, çünkü biz  Abdullah Kanca ağabeyimizin,  çok yakını olmamıza rağmen iş disiplinini tanımıyorduk. Buraya geldikten sonra, şu temeli atıncaya dek, ben kendisinden iş disiplininin ne demek olduğunu öğrendim. Kendilerine teşekkür ediyorum. Gerçekten büyük bir titizlikle genç yaşında olduğu gibi, olgunluk yaşında da  çok çalışkan.Her gün birkaç sefer Sürmeneyi arayarak, sorarak, talimat göndererek,  nasıl iş disiplinine sahip olduğunu gördüm ve mutlu oldum. Demek ki Almanlara, Japonlara otomotiv parçası satmak öyle kolay bir iş değilmiş. Kendisini tebrik ediyorum. İnşallah bizlerde Sizleri örnek alırız.

Değerli Katılımcılar, değerli Dostlar burada Sn. Rektörümüzün ve YÖK Başkanımızın, değerli Hocalarımızın böyle önemli bir Meslek Yüksek Okulunu KTÜ ye kazandırmış olmalarından dolayı kendilerine çok teşekkür ederim. İnşallah bu okul ve burası, bu yatırım onların yüz akı olacak, onları hiçbir zaman mahcup etmeyecek. Yetiştirdikleri öğrenciler dünyanın en tercih edilen insanları olacaklar, diye düşünüyorum. Bu vesile ile bugün temelini atacağımız bu okulun öncelikle Sürmene”miz olmak üzere tüm Trabzon”umuza, tüm Rize”mize, Giresun, Artvin ve Gümüşhane dahil olmak üzere tüm bölgemize, ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Bu vesile ile Sn. Kanca Ailesine yaptırdıkları hayırlı işten dolayı teşekkür ediyorum.  Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. İsmini anmayı unuttuğumuz her kim varsa, Belediye Başkanlarımız, Kaymakamlarımız, Sn. Valimiz, çok emeği geçen insanlar oldu. Sn. Valimiz, İl Özel İdaremiz, Karayolları Bölge Müdürümüz, gerçekten düşününce aklıma çok kişiler geliyor. Bunların hepsini saymak istemiyorum. Emeği geçen herkese ve inşaatı bitirecek olan Biat A.Ş.’ ye de başarılar diliyorum.

Hepinize Saygılar sunuyorum. Sağolun, varolun. Allah’a emanet olun.

Önceki Sayfa
 
Sonraki Sayfa