Bayındırlık ve iskan Bakanı Faruk Nafız Özak

Sn. valim, Sn. Milletvekilim, Sn.Rektörüm,  KTÜ “nin değerli mensupları, değerli protokol, değerli İl Başkanımız, değerli Kaymakamımız, değerli Bld. Başkanlarımız,  çok büyük sosyal sorumluluk alarak böylesine büyük bir eseri bizlere kazandıracak olan çok başarılı ve gurur duyduğumuz çok değerli arkadaşımız Abdullah Kanca bey ve onun değerli ailesi,

değerli Sürmeneliler, hanımefendiler, beyefendiler medyamızın değerli mensupları  mübarek bir günde çok hayırlı bir hizmet için buradayız .

  başta Mustafa Kemal  Atatürk ve silah arkadaşları ve şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz, Allah razı olsun. Biz insanlar öldükten sonra hep şöyle diyoruz. Rahmetli iyi adamdı. Yaşarken niye söylemiyoruz. Yaşarken insanları anıtlaştırmamız lazım ve teşvik etmemiz lazım. Gerek dinimizde, gerek örf ve adetimizde çok güzel ifadeler var. “Veren el, alan elden üstündür. İnsanların en hayırlısı insanlara en fazla hizmet edendir.” Gerçekten bu konuda Türk insanı, Müslüman insan örnek. Biz 1,5 yıl önce İstanbul da bir gece yapmıştık. Sn. Başbakanımız Papa”nın cenaze töreninden yorgun argın oraya geldiler. Eğitm Bakanı Hüseyin Çevik beyle beraber bizlere destek oldular. Hayırsever iş adamlarımız orada gerçekten çok önemli sözler verdiler ve hepsi yerine getirdiler, hatta sayı 23 dü şu anda 30 u aştı. Allah razı olsun her hafta sonu bir etkinlik yapıyoruz. Eğitimde, sağlıkta gerçekten çok güzel işler yapıyoruz. Birkaç ay evvel rahmetli Prof.Osman Turan büyüğümüz mütefekkir, tarihçi, yazar gerçekten Karadeniz in yetiştirdiği en önemli insanlarından biri, ama az tanınan bir insan.  onun anısını yaşatacak olan Sn. Rektörümüz bir kongre merkezi yaptı. Oranın açılışında bulunduk. Orada Abdullah Kanca  Beyi ve Sn.Dereli yi  onure etmeye çalıştık. 

"Gençliğimizde biz  tersane önünden geçerken hayran hayran bakardık. Şimdi Allah a şükür tersanemiz yapılacak, Meslek Lisemiz var, M.Y.Okulumuzun da temelini atıyoruz.Bu ne büyük bir mutluluk."

Doğduğumuz yer var, doyduğumuz yer var.  Abdullah ağabeyin  özgeçmişini okuduk çok  önemli şeyler var burada, tabi çok hassas hazırlanmış, disiplinli hazırlanmış. Neden Abdullah Bey başarılı olmuş şu kitapçığa bakın anlarsınız arkadaşlar.  Mekatroniği bize  bugün burada Abdullah Bey öğretti. Globalleşmiş Avrupa Birliğine  girmek için uğraşıyoruz, ama bizim  iş adamlarımız AB ye girmiş. İşte Sürmene”nin bir evladı Avrupa birliğine girmiş.  Dünyanın en önemli firmaları gelip ondan mal alıyorlar. Niye?  Kaliteye önem vermiş. Neden? Karadeniz insanının  girişimci  ruhunu  İrade, gayret,  ve zeka ile  birleştirmiş, çalışmış, başarmış. TAYSAD çok önemli bir kurum bundan hiç kimse burada bahsetmedi ben bahsedeyim. Odalar ve  Borsalar Birliğine 150 tane sivil toplum örgütü  üye. Bunlardan en önemlilerinden biridir TAYSAD.Abdullah bey de o dernekte çok uzun yıllar yöneticilik yapmıştır.

    Biraz evvel Sn.Cevdet Bey de söyledi. Evliya Çelebi”nin seyahatnamesini okursak buradaki kültürden, geleneklerden bahsediyor. Gençliğimizde biz  tersane önünden geçerken hayran hayran bakardık. Şimdi Allah a şükür tersanemiz yapılacak, Meslek Lisemiz var, M.Y.Okulumuzun da temelini atıyoruz.Bu ne büyük bir mutluluk. O bakımdan   Sn.Rektörümüze, Üniversitenin değerli akademisyenlerine teşekkür ediyoruz. En sonda teşekkürü Sn.Cevdet Erdöl Beye yapmamız lazım. Cevdet Bey o kadar bu işe kendini verdi ki, soyadını tersane olarak değiştirmek lazım.  Cevdet Bey tersane dedi  tersane oldu.
Önceki Sayfa
 
Sonraki Sayfa